menu_01 menu_02
menu_04
menu_05
[Saç Dökülmesinin Nedenleri]

Saçı Dökülmesinin Nedenleri

Saç kökü taban bölgesinde bulunan ince kılcal damarlar aracılığı ile beslenir bu kılcal damarlar saçı oluşturan öncü hücrelere besin maddeleri ulaştırarak onların gelişip, çoğalıp farklılaşarak saç teli oluşturmalarını sağlamaktadır.
Bu nedenle saç köklerine iyi derecede kan dolaşımını sağlamak, saç gelişimi için çok gereklidir. Testosteron metabolizmasının bir ürünü olan dehidrotestosteron yaş arttıkça saçın kısalmasına daha sonra incelenmesine ve saçlarımızın dökülmesine neden olmaktadır.

Kadınlarda %40, erkeklerde ise %50 oranında saç dökülmesi yaşanmaktadır. Erkeklerde genetik yatkınlık, kadınlarda hormonal bozukluklarda (gebelik, menopoz dönemi vb. ) saç dökülmesinin nedenleri arasındadır.
Ayrıca; stres – yorgunluk – yetersiz beslenme- aşırı alkol kullanımı, hava koşulları gibi nedenler de saç dökülmesine neden olabilmektedir.
Saçın yapısını bozan etkenlerin başında kozmetik uygulamalar gelmektedir. Saçı düzenli tutmak ve görünümünü güzelleştirmek için çeşitli kimyasal maddeler, kozmetik ürünler, perma, fön, röfle vb. kullanılmaktadır. Uygulamanın yanlış yapılması, kozmetik amaçla saça uygulanan maddelerin içinde bulunan kimyasallar, uygulama yapılan saçın özelliklerini saçın gövdesinde dejenerasyona yol açarak saçın donuk, kırık, bakımsız, cansız, zor şekillendiren bir hal almasına neden olur.
 

Günde Kaç Tel Saçın Dökülmesi Normaldir

Her saç telinin belirli bir ömrü vardır. Hergün 50-100 saç telinin yenilenmesi, yani dökülerek yerine yenilerinin çıkması normaldir. Bu oranın üzerindeki durumlarda sebebinin belirlenmesi gerekmektedir.

Saç üreten köklerin faaliyetleri yaklaşık 3-8 yıl sürer daha sonra 3-4 aylık bir dinlenme süresi geçirirler. Bu süre içerisinde mevcut saç dökülür ve tekrar saç üretme süreci başlayana kadar hücrede bir faaliyet görülmez.

Erkek ve kadında saç dökülmesi saç yapısı bozukluklukları ve saç derisi sorunları farklıdır. Bu yüzden Yellow X şampuan erkek ve kadın için ayrı ayrı normalden kuruya ve normalden yağlıya dört farklı şampuan üretilmiştir.

menu_11

2008 GRUP CELTEK A.Ş.
www.grupceltek.com.tr
YellowX ve X-Tract 13 Grup Celtek A.Ş.’nin marka ya da tescilli markalarıdır.

menu_03